Hramul orașului Ocnița a fost marcat la bibliotecă prin matineul istorico-literar cu genericul „Ocnița – mica mea Patrie”. La activitate au participat picii clasei a II-A a Liceului Teoretic ”Mihail Sadoveanu”, învățătoare doamna Liliana Iurcenco. Fiecare avem o istorie a noastră din trecut: cine suntem, de unde ni se trag rădăcinile, cine ne sunt părinții, buneii, străbuneii …
Fiecare localitate, cât de mică n-ar fi, își are povestea sa. La fel și orășelul nostru are o istorie bogată în evenimente dramatice, triste, dar și perioade de creștere, înflorire, bunăstare. Copiii au aflat despre perioada incipientă a localității, despre evenimentul care a stat la temelia apariției ei, cum a evaluat Ocnița pe parcursul deceniilor până a deveni oraș așa cum îl avem azi verde, curat, frumos … al nostru!
Picii au aflat informații noi despre originea sărbătorii „Hramul Orașului”, despre istoria Bisericii ”Sf. Gheorghe”, cine e acest Sfânt și de ce sărbătorim Hramul în data de 6 mai, au vizionat filmulețul cu Legenda despre Sf. Gheorghe Biruitorul, care a învins Balaurul; s-au manifestat activ la rezolvarea rebusului distractiv la subiectul activității, iar prin poezii și căntece și-au exprimat dragostea față de Patrie și neam dănd dovadă că sunt adevărați cetățeni în devenire.
Finalul activității a fost excursia la Muzeul Orașului aferent bibliotecii, unde copiii au rămas uimiți de multitudinea exponatelor deținute de muzeu. Mulțumim doamnei Liliana Iurcenco pentru contribuția la educarea la copii a respectului și curiozității pentru cunoașterea istoriei locale.
Numai împreună, Biblioteca și Școala, educând la copii dragostea față de Patria Mică, creștem pentru viitor cetățeni activi, neindiferenți, adevărați patrioți ai Țării Moldova.


























