Circa 25 de colective folclorice și coruri au participat la cea de-a doua ediție a Festivalului ”Trăim bucuria Învierii”. În acest an, festivalul a fost organizat în scoarul Catedralei ”Adormirea Maicii Domnului” din or. Drochia.
Pe lângă muzica pascală, cei prezenți au putut vizita și o expoziție a meșterilor populari.
În cadrul festivalului, participanții, au avut de prezentat, câte două lucrări pascale.
Organizatorii festivalului ”Trăim bucuria Învierii”, sunt Direcția Cultură Tineret și Sport a CR Drochia, în parteneriat cu primăria și Protopopiatul de Dochia.
În final colectivele participante în cadrul Festivalului de Tradiții și Obiceiuri Pascale ”Trăim bucuria Învierii”, au primit diplome, suvenire și premii bănești.




















