”TRĂIM BUCURIA ÎNVIERII” LA DROCHIA

0
147

Circa 25 de colective folclorice și coruri au participat la cea de-a doua ediție a Festivalului  ”Trăim bucuria Învierii”. În acest an, festivalul a fost organizat în scoarul Catedralei ”Adormirea Maicii Domnului” din or. Drochia.

Pe lângă muzica pascală, cei prezenți au putut vizita și o expoziție a meșterilor populari.

În cadrul festivalului, participanții, au avut de prezentat, câte două lucrări pascale.

Organizatorii festivalului  ”Trăim bucuria Învierii”, sunt Direcția Cultură Tineret și Sport a CR Drochia, în parteneriat cu primăria și Protopopiatul de Dochia.

 În final colectivele participante în cadrul Festivalului de  Tradiții și Obiceiuri Pascale ”Trăim bucuria Învierii”, au primit diplome, suvenire și premii bănești.

PUBLICITATE