Fântânile cu cumpănă au fost reparate la Frumușica

0
137
Victor Boicu, primar comuna Frumuşica, raionul Floreşti:

– Deşi ne numim comună, toată atenţia este îndreptată spre satul Frumuşica. Frumuşica Nouă există doar pe documente. În primul rând în acest an satul nostru a îmbrăcat straie noi la capitolul drumuri. Cca 3 km de drum au fost reparate în variantă albă. Alte 2000 metri pătraţi au fost asfaltate. Este vorba de drumul din faţa primăriei şi cel ce duce spre cimitir.

Am reparat cinci fântâni cu cumpănă, care arată extraordinar, iar călătorii se opresc şi fac poze aici.

Mai multe surse financiare au fost alocate pentru reparaţie interioară şi exterioară a primăriei.

Au fost reparate două podeţe din preajma satului, şi altul ce se află pe lângă iaz.

De o reparaţie curentă a beneficiat şi grădiniţa de copii din localitate.

Mă bucură faptul că sătenii mei ţin foarte mult la baştina sa. Iar noul ansamblu format „Mugurel de Sălcioară”, conducător Aliona Ciobanu, va valorifica şi mai mult tradiţiile şi obiceiurile satului nostru drag.

PUBLICITATE