1 aprilie – 15 iunie 2022, este stabilită perioada de prohibiție pentru toate speciile de hidrobionți în obiectivele piscicole naturale. În acest context, Inspectoratul de Poliție Ocnița desfășoară activităţi de prevenire şi contracarare a braconajului şi pescuitului ilicit în perioada de prohibiţie, cu ridicarea sculelor pescăreşti.
Totodată, atenționăm că se interzice:
pescuitul în locurile de depunere a icrelor, în gropile de iernat şi la o distanţă de 100 m de la hotarele lor;
pescuitul cu utilizarea substanțelor stupefiante şi toxice, materialelor explozibile, curentului electric, uneltelor înţepătoare, armelor de foc sau pneumatice, pescuitul prin gonire, lovire cu prăjina, cu ostia, cu jupuitorul, pescuitul cu ajutorul aparatelor de iluminat, cu producerea zgomotului;
aflarea în obiectivul acvatic piscicol natural sau în preajma lui cu unelte de pescuit a căror folosire, conform prezentei legi, este interzisă în acel obiectiv acvatic şi în perioada respectivă;
închiderea cu garduri sau cu unelte de pescuit a canalelor şi gârlelor de legătură cu bazinele de apă remanente în terenurile inundabile, dacă prin aceasta se împiedică accesul peştilor în timpul viiturilor, precum şi scurgerea apelor din aceste bazine;
pescuitul de pe mijloace de transport acvatic fără numere de înmatriculare;
pescuitul la trenă (trolling), cu folosirea mijloacelor speciale de localizare a organismelor acvatice, de pe mijloace de transport acvatic;
pescuitul sportiv, amator şi de agrement în timpul nopţii;
vânătoarea subacvatică;
pescuitul speciilor incluse în Cartea Roșie a Moldovei.

Inspectoratul de Poliție Ocnița atenționează amatorii de pescuit să se abțină de la practicarea acestei îndeletniciri pe perioada de prohibiție, pentru a nu crea impedimente condițiilor optime de reproducere naturală a peștelui.




















