Astăzi, 24 mai, Consiliul Raional Soroca a organizat ample acțiuni de salubrizare a albiei Nistrului din raza orașului Soroca și 14 sate din raion (satele Tătărăuca, Tătărăuca Veche, Rudi, Iarova, Oclanda, Cremenciug, Holoșnița, Cosăuti, Egoreni, Trifăuți, Vasilcău, Vărancău și Nemereuca).
Startul acțiunii de salubrizare a fost dat lângă Cetatea Sorocii, iar autorităţile locale au pus la dispoziţia participanților mănuşi, pungi, tricouri și chipiuri, precum şi transport pentru evacuarea deşeurilor.
Conducerea Consiliului Raional Soroca și a Primăriei Municipiului Soroca, alături de angajații din subordine au desfăşurat lucrări de salubrizare necesare pentru asigurarea dreptului fundamental la un mediu sănătos și sigur. Prin acțiunea desfășurată astăzi, Autoritățile Publice Locale de nivelul I și II îndeamnă locuitorii raionului și municipiului Soroca să demonstreze o solidaritate cu râul Nistru și în continuare să multiplice acest frumos exemplu alături de prieteni, colegi de serviciu ori familie.
Acțiunea de salubrizare face parte dintr-un program de evenimente dedicate Zilei Nistrului și are drept scop sensibilizarea comunității locale privind importanța protecției celei mai importante artere acvatice din regiune pentru asigurarea unui mediu mai curat și mai sănătos.
Evenimentul este organizat cu suportul financiar al Suediei acordat prin Proiectul PNUD Moldova ”Sprijinirea autorităților din Republica Moldova în managementul durabil al râului Nistru”.
În fiecare an, în ultima duminică a lunii mai, sărbătorim Ziua Nistrului, una dintre cele mai mari bogății naturale ale țării noastre, care asigură apa pentru 80% din populație, având un rol esențial în agricultură și dezvoltarea durabilă.








Consiliul Raional Soroca




















