Serviciul Protecţie Civilă şi Situaţiilor Excepţionale marchează astăzi, 5 aprilie, „Ziua Salvatorului”. În acest context, colaboratorii din cadrul DSE Soroca, au marcat sărbătoarea profesională. La eveniment au fost prezenți Veaceslav Burlacu, șef al Oficiului Teritorial Soroca al Cancelariei de Stat, reprezentantul Guvernului în teritoriu, șeful IP Soroca și reprezentanți ai primăriei municipiului. Cu acest prilej în cadrul unul eveniment festiv mai mulți angajați au fost decoraţi cu distincții MAI din partea Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, cu diplome de onoare, diplome de merit și grade speciale.


Stimaţi angajaţi, colegi ai Direcţiei Situaţii Excepţionale mun. Soroca, cu ocazia sărbătorii profesionale “Ziua Salvatorului” vă adresez calde felicitări, urări de bine şi realizări importante. Apreciez la justa valoare, eforturile depuse de fiecare în munca zilnică de intervenţii şi prevenţie.
Pe parcursul anilor, am demonstrat responsabilitate în asigurarea progresului, siguranţei şi prosperităţii societăţii civile. Sper ca simţul datoriei, bărbăţia şi curajul de care daţi dovadă în activitatea de zi cu zi pe parcursul anilor, vor servi drept exemplu pentru toţi cei care şi-au legat viaţa de profesia de salvator.
Sunt convins că întreg efectivul va depune şi în continuare toate eforturile pentru a depăşi greutăţile la moment, asumându-şi în faţa poporului angajamentul de a activa mai eficient pentru asigurarea securităţii antiincendiare.
În numele Conducerii IGSU al MAI şi din numele meu personal, ţin să vă mulţumesc pentru atitudinea conştiincioasă faţă de îndeplinirea obligaţiunilor de serviciu, pentru devotament, curaj şi sacrificiu demonstrat pe parcursul activităţii , ”Stimă şi respect”.
Stimați, foști angajați și veterani ai serviciului, ori de câte ori ați fost solicitați de cetăţeni, ați reuşit să vă mobilizați la maxim pentru a ajuta oamenii. Cu prețul vieții dumneavoastră ați salvat zeci de vieți omenești și nu ați stat nici o clipă pe gânduri atunci când a fost nevoie să interveniți pentru a-i ajuta pe cei ajunși la nevoie.
Din numele Direcției SE mun. Soroca și al meu personal, vă felicit cu sărbătoarea profesională și vă mulțumesc pentru devotamentul și sacrificiul de care aţi dat dovadă în munca de zi cu zi.
Şef al DSE mun. Soroca
colonel al serviciului intern
Mihail BORŞ

Cu ocazia zilei de naştere a șefului DSE Soroca, colonel al serviciului intern Mihail Borş, întreg efectivul Direcţiei Situaţii Excepţionale Soroca, adresează cele mai sincere urări de bine şi sănătate, succese şi prosperitate. Fie ca această zi frumoasă să vă aducă bunăstarea în casă, zîmbete voioase şi fericire, linişte şi pace în suflet, putere de a vă bucura de fiecare clipă, realizarea celor mai nobile intenţii, prosperitate, vise împlinite şi armonie deplină. Munca pe care o depuneţi zi de zi să Vă aducă satisfacţie şi progres, iar situaţiile cu care vă confruntaţi să vă facă mai puternic şi dornic de a îmbunătăţi calea profesională pe care aţi ales-o. Vă dorim multă sănătate, linişte şi siguranţă, spor la muncă şi bucurie de la cei dragi!
LA MULŢI ANI!!!
Efectivul DSE Soroca
Sarcinile de bază ale Direcţiei Situaţiilor Excepţionale Soroca sunt:
- conducerea nemijlocită a sistemului teritorial al protecţiei civile;
- exercitarea supravegherii de stat în domeniul protecţiei civile şi apărării împotriva incendiilor, organizarea protecţiei populaţiei, bunurilor materiale şi teritoriului municipiului, raionului în caz de situaţii excepţionale şi incendii;
- executarea lucrărilor de salvare deblocare şi altor lucrări de urgenţă la lichidarea consecinţelor situaţiilor excepţionale;
- organizarea pregătirii prealabile şi multilaterale a organelor de conducere, forţelor protecţiei civile teritoriale, obiectivelor economice şi populaţiei pentru acţiuni în caz de pericol sau declanşarea a situaţiilor excepţionale;
- efectuarea măsurilor în regimul stării de urgenţă, de asediu şi de război.






























