La Soroca au fost premiați câștigătorii concursului „Antreprenorul anului 2020”

0
260

Astăzi, 28 iulie, a avut loc decernarea învingătorilor tradiționalului concurs raional „Cel mai bun antreprenor din sectorul întreprinderilor mici și mijlocii”. La ediția din acest an în competiție s-au înscris 59 de oameni de afacere, față de 23 la prima ediție. După verificarea îndeplinirii condițiilor de eligibilitate, 44 de antreprenori din raion au rămas în competiție.

Vicepreşedintele raionului Soroca dna Alla Bordianu a venit cu un cuvânt de felicitare în adresa antreprenorilor prezenți în sală, menționând, că raionul Soroca are cu ce se mândri. Scopul concursului constă în efectuarea unui bilanţ al reuşitelor înregistrate pe parcursul unui an ale agenţilor economici, indiferent de genul de activitate, forma de organizare juridică şi tipul de proprietate. ”Dumneavoastră stați la cârma întreprinderilor care produc conserve și sucuri, pâine, îmbrăcăminte, încălțăminte, produse lactate și produse din carne, mobilă și materiale de construcții, prestați toată gama de servicii de care are necesitate populația raionului și nu numai. Ați înfruntat cu mult curaj greutățile acestui an pandemic, demonstrând că sunteți puternici și că nu există provocări fără soluții. Sunt mândră, că avem antreprenori pe care să mizăm și de la care să luăm lecții de rezistență. În același timp, așteptăm performanțe și de la celelalte întreprinderi mici și mijlocii înregistrate în raionul Soroca. Sunt sigură, că întreprinderile noastre au potențial de creștere și pot contribui la realizarea economică a țării”.

La fel la eveniment a participat și șeful Oficiului teritorial al Cancelariei de Stat, reprezentant al Guvernului în teritoriu dl Vladimir Ceban, care a menţionat, că acest concurs, acum de 21 de ani se organizează pentru a reda încrederea în deciziile luate de către antreprenori în ceea ce privește afacerea lor, să demonstreze că întotdeauna există o soluție, indiferent de problemele cu care se confruntă.

La final, vicepreședintele raionului dl Iurie Tănase, responsabil de sectorul agrar și directoarea Camerei de Comerț și Industrie, filiala Soroca dna Lilia Catruc au adus mulţumiri tuturor laureaţilor pentru participare activă în cadrul celui mai prestigios concurs organizat în parteneriat cu Consiliul Raional Soroca.

Conform procesului verbal din 8 iunie 2021 al Comisiei raionale privind organizarea concursului raional ,,Cel mai bun antreprenor al anului 2020” învingătorii concursului raional, de către vicepreședinții raionului dna Alla Bordianu și dl Iurie Tănase, au fost decernați cu următoarele nominaţii, după cum urmează:

1. Cel mai bun antreprenor din sfera de producere – întreprinderi mari:

Oxana Petrovici , SA ,, Alfa-Nistru”

– Cel mai bun antreprenor din sfera de producere – întreprinderi mijlocii:

Serghei Derejovschii, SRL ,,Debut Sor”

2. Cel mai bun antreprenor din sfera comerțului – întreprinderi mari:

Constantin Andriuța, CP „CVA-Virocagro”

– Cel mai bun antreprenor în sfera de producere – întreprinderi mijlocii construcții:

Locul I – Pavel Brihuneț, Fabrica de materiale de construcție

– Cel mai bun antreprenor în sfera de producere – întreprinderi micro:

Locul I – Stela Cetulean, SRL ,, Lefrucom”,

Locul II – Ana Savca , SRL ,, Rolkebab”,

Locul III – Efim Agachi, SRL „Armir„.

3. Cel mai bun antreprenor din sectorul agrar – întreprinderi mijlocii:

Locul I – Vasile Sochirca, SRL ,,Visagromag” –

Cel mai bun antreprenor din sectorul agrar – întreprinderi mici:

Locul I – Pavel Cebotari , SRL ,, Oclanda – Agro”

Locul II – Vladimir Ivanov, SRL „ Soragrovis”

Locul III- Valentina Marciuc, GŢ ,, Marciuc Valentina”

– Cel mai bun antreprenor din sectorul agrar – micro întreprinderi:

Locul I – Ghenadie Spinei, GȚ„ Spinei Grigore”

Locul II – Andrian Dumitraș, ÎI „ Dumitraș Andrian”

Locul III – Carolin Albu, GȚ„ Albu Carolin

Locul III – Olga Marciuc, GȚ „Agro-Tur-Olga”

4. Cel mai bun antreprenor din sfera construcţiilor:

Locul I –Alic Popa, SC „ Enotita” SRL

Locul II –Stelian Costachi, SRL „ Sanmari Plast”

Locul III –Ion Vacari, SRL„ Sercasa-Term”

5. Cel mai bun antreprenor în sfera prestări servicii turism:

Valentina Cazac, SRL ,, Valentina-Tur”

6. Cel mai bun antreprenor în sfera prestări servicii hoteliere:

Mihail Sochirca , SRL ,, Sergiu”

7. Cel mai bun antreprenor sfera prestări servicii transport:

Locul I -Valeriu Guţan, SRL ,,Auto Invest Prim”-

Locul II –Boris Tomac, SRL „ Olto Group”

8. Cel mai bun antreprenor in sfera publicaţii periodice:

Natalia Vrâncean, SRL ,,Ziarul Nostru”

9. Cel mai bun antreprenor in sfera servicii de consultanţă:

Locul I – Galina Ciobanu , SRL ,, Alsedar – Studio

Locul II – Natalia Mamutiuc, SRL„ Elutim Progres”-

10. Cel mai bun antreprenor în sfera alimentaţie publică:

– Sfera servicii alimentaţie publică întreprinderi mici:

Locul 1 – Alexandru Volcovinschi SRL ,, Ghineia” restaurantul ,,Briz”

Locul II – Boris Tomac, SRL ,,Tomac-Inpex” restaurantul ,,Primăvara”

– Sfera servicii alimentaţie publică întreprinderi micro:

Locul I – Maria Grigoraş, SRL ,, Grivad-M” cafeneua ,, Nistru”

Locul II – Elena Staviţa, ÎI ,, Staviţa Elena”

Locul III – Roman Stavița, SRL „ Romlen Tur”

11. Cel mai bun antreprenor din sfera comerțului:

– Cel mai bun antreprenor în sfera comerţului – întreprinderi mijlocii:

Locul I – Valentina Muntean, SRL ,, Arol”

– Cel mai bun antreprenor în sfera comerţului – întreprinderi mici:

Locul I – Valeriu Achinca, SRL ,, Marconi”

– Cel mai bun antreprenor în sfera comerţului – microîntreprinderi:

Locul I – Oxana Tregub, ÎI ,,O.Tregub”

Locul II – Valentina Bevza, SRL„ Vlamobex”

Locul III – Efim Agachi, SRL„ Cizmulița”

12. Cel mai tînăr antreprenor

Maria Ivanov, SRL „Pro Kids”

13. Pentru integrare activă în societate

Aurica Pușcaș, SRL„ Baby Rosse”

14. Cel mai bun antreprenor innovator

Bogdan Sîrghi, SRL „Chameleon-Art”

15. Cel mai bun antreprenor – femee

Emilia Oțel, ÎI„ A. Oțel”

16. Cel mai bun meşter popular:

Sergiu Cojocari – prelucrarea artistică a pietrei

Lidia Manea – împletitul din fibre vegetale(lozie)

Simion Lungu – confecţionarea costumelor naţionale

Nina Manea – ţesut artistic

Ludmila Prepeliţă – croşetare

Evenimentului s-a încheiat cu evoluarea interpreților Band Orchestrei „Doina” a Consiliului raional Soroca.

PUBLICITATE

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Vă rugăm să introduceți numele dvs.