Peste 2600 de încălcări ale Regulamentului circulației rutiere au fost înregistrate în weekend

0
67

✅ 28 de conducători auto au fost depistați și înlăturați de la conducerea mijlocului de transport pentru că se aflau în stare de ebrietate, 16 dintre ei în stare de ebrietate avansată;

✅️ 650 de șoferi amendați pentru depășirea limitei de viteză;

✅️ 500 de conducători auto sancționați pentru nerespectarea indicatoarelor de semnalizare rutieră;

✅️ 242 de șoferi au încălcat regulile de folosire a centurii de siguranţă;

✅️ 102 șoferi au încălcat regulile de oprire şi neacordare de prioritate, care a generat o situaţie de accident;

✅️ peste 300 de conducători nu au acordat prioritate pietonilor sau cicliștilor;

✅️ 85 de șoferi nu dețineau polița de asigurare obligatorie de răspundere civilă.

Agenții de patrulare au intervenit în peste 110 de cazuri, după competență, la apeluri parvenite la Serviciul Unic 1️⃣1️⃣2️⃣.

PUBLICITATE