Succes înregistrat de șahistele din Florești

0
153

Recent, de la Campionatul Țărilor Balcanice la sah, la care au participat 11 țări și care s-a desfășurat în perioada 30.09-08.10.2022 în orașul Cetinje, Muntenegru, s-a întors echipa Moldovei care a fost alcătuită din 12 șahiști în 6 categorii de vârstă, de la 8 pană la 18 ani. Din aceasta delegație au făcut parte și două sportive din Florești, Victoria Mînzat și Amelia Mocan.

De un succes remarcabil s-a bucurat Victoria Mînzat în vârsta de 8 ani, care a cucerit două medalii – una de argint la șah clasic și alta de bronz la blitz, timp pe joc 3 minute + 2 secunde la fiecare mutare fiecărui jucător și la sah rapid 10 minute locul 4 printre fete. Cealaltă sportivă din Florești, Amelia Mocan a evoluat în categoria de vârstă până la 12 ani și a obținut locul 5 la blitz și locul 6 la șahul clasic printre fetele de aceeași vârstă. Conducătorul delegației a fost profesorul Mihai Groza.