La Soroca a avut loc „Gala Premiilor” Consiliului Raional în Domeniul Culturii

0
166

Astăzi, 18 mai, la Soroca a avut loc de-a II ediție a festivității „Gala Premiilor” Consiliului Raional în Domeniul Culturii.

Gala Premiilior a fost deschisă de către președintele raionului Soroca Veaceslav Rusnac, adresând un mesaj de felicitare lucrătorilor din domeniul culturii. În cadrul evenimentului președintele raionului Soroca, Veaceslav Rusnac, însoțit de vicepreședintele raionului, Iurie Tănase, au decernat pe cei mai buni dintre cei mai buni lucrători din domeniul culturii.

Și primarul municipiului, Lilia Pilipețchi a venit cu un mesaj de felicitare pentru toți lucrătorii din acest domeniu și a menționat că acești oameni sunt aleși, respectați și apreciați pentru că știu să aducă bucurie și lumină în sufletele celorlați, fiecare în parte și-a adus aportul la promovarea culturii și artei. Pentru merite deosebite în domeniul în care activează, dar și pentru profesionalism, abnegație, și promovarea valorilor culturale mai multe personalități soroceni au fost menționate cu diplome din partea primăriei. Pe parcursul desfășurării evenimentului a evoluat Formaţia de muzică uşoară „Olhionia” din Soroca.

13 personalităţi din municipiul şi raionul Soroca au fost nominalizate:

1. Premiul în domeniul artei coregrafiei – Oxana Vrancean şi Mihai Ţapu coregrafii Clubului de dansuri sportive ,,Prestige” Soroca

2. Premiul în domeniul biblioteconomiei şi bibliografiei – Stela Toma, bibliotecar la biblioteca publică din s. Tătărăuca Veche

3. Premiul în domeniul artei teatrale – Gheorghe Şevciuc, prezentator, actor la Teatrul dramatic ,,Prometeu”, profesor la Colegiul de Arte ,,N. Botgros” Soroca, scenograf la teatrul de păpuşi ,,Scăpărici”

Premiul în domeniul muzicii:

4. populară – Ion Vorotneac director artistic şi dirijor , Band Orchestra a Consiliului Raional Soroca

5. aerofonă – Fiodor Pîrlii, profesor, acompaniator al ansamblului folcloric de feciori ,,Arcaşii lui Ştefan”, Palatul de Cultură Soroca

6. corală – Liudmila Samarin, dirijorul Corului Academic ,,Belcanto” de la Şcoala de Arte ,,E. Coca” Soroca

7. uşoară –Valeriu Ceban, conducător artistic al formaţiei de muzică uşoară ,,Olhionia” Palatul de Cultură Soroca

8. Premiul în domeniul conservării patrimoniului cultural şi al muzeografiei – Nicolae Bulat, istoric, director la Muzeul de Istorie şi Etnografie Soroca

9. Premiul în domeniul patrimoniului cultural imaterial – Valeriu Caldari, conducător artistic al Ansamblului folcloric ,,Frunze de dor” s. Pîrliţa

10. Premiul în domeniul culturii organizaţionale –Lilia Rotaru, şef al Casei de Cultură din s. Racovăţ

11. Premiul în domeniul artelor plastice – Victor Lozan , meşter popular în prelucrarea pietrei, s. Cosăuţi

12. Premiul în domeniul promovării culturii în mass-media;Ludmila Talmazan – corespondent, redactor la ,,Ziarul Nostru”

13. Premiul în domeniul culturii – proiecte investiţionale – Marina Omelcenco specialist în turism SCTS

PUBLICITATE