Agricultorii raionului Soroca au făcut totalurile secerişului 2017

0
475

Una din cele mai responsabile campanii – recoltarea culturilor cerealiere de prima grupă şi a rapiţei de toamnă a luat sfârşit. De pe cele 15269 hectare de cereale şi leguminoase de prima grupă şi 1251 hectare de rapiţă s-au recoltat în total 62575 tone de grăunţoase, roada medie constituind – 41 centnere la hectar.

Diplome, premii băneşti, flori, cuvinte de recunoştinţe, colaci din roada nouă – toate au fost închinate plugarilor în cadrul unei frumoase sărbători. Preşedintele raionului Soroca Ghenadie Muntean, vice-preşedintele raionului Vladimir Nicuţa, şefa direcţiei agricultură şi alimentaţie Aliona Andriuţă au premiat participanţii la recoltare pentru roadele obţinute. Conform hotărârii Comisiei raionale pentru totalizarea recoltării culturilor cerealiere rezultatele sunt următoarele:

Pentru detaşamentele de recoltare, care au obţinut cea mai înaltă roadă de culturi de prima grupă la hectar (pe grupe)

I grupă – Gospodăriile agricole cu suprafaţa de recoltarepeste 1000 ha

Locul I – SRL „AMG Kernel”(conducător Guţu Victor), diploma de gradul I şi premiu bănesc în sumă de 1500 lei.

Locul II – SRL „Prietenia Agro”(conducător Florea Alexei), diploma de gradul II şi premiu bănesc în sumă de 1400 lei.

II grupă – Gospodăriile agricole cu suprafaţa de recoltare de la 600 pînă la 800 ha

Locul I – SRL „Tehrubsor” (conducător Muntean Angela), diploma de gradul I şi premiu bănesc în sumă de 1300 lei.

Locul II – SRL „Agrostoc Prim (conducător Ilușca Igor), diploma de gradul II şi premiu bănesc în sumă de 1200 lei.

Locul III – SRL „Oclanda Agro” (conducător Cebotari Pavel), diploma de gradul III şi premiu bănesc în sumă de 1100 lei.

III grupă – Gospodăriile agricole cu suprafaţa de recoltare de la 400 pînă la 600 ha

Locul I – SRL „Milen Agro Prim” (conducător Cristian Mihai), diploma de gradul I şi premiu bănesc în sumă de 1100 lei

Locul II – SRL „Visagromag” (conducător Sochirca Vasile), diploma de gradul II şi premiu bănesc în sumă de 1000 lei.

Locul III – CAP ”A.Gusacinschi” (conducător Cravciuc Ilie), diploma de gradul III şi premiu bănesc în sumă de 900 lei.

  • Se menţionează colectivul detaşamentului de recoltare-transportare cu diplomă de onoare şi premiu bănesc în sumă de 300 lei:

–  SRL „Crister Agro” conducător Terenti Cristina, care a recoltat cîte 43,3 cnt/ha de pe 453 ha culturi cerealiere de I grupă;

– SA ”Alfa Nistru conducător Petrovici Oxana, care a recoltat cîte 29,9 cnt/ha de  pe 403 ha de culturi cerealiere de prima grupă.

IV grupă – Gospodăriile agricole cu suprafaţa de recoltare de la 200 pînă la 400 ha

Locul I – GŢ „Bacalîm Vitalie” (conducător Bacalîm Vitalie), diploma de gradul I şi premiu bănesc în sumă de 900 lei

Locul II – SRL „Scripta Prim” (conducător Bric Valentina), diploma de gradul II şi premiu bănesc în sumă de 800 lei

Locul III – SRL ”Silvitrans” (conducător Braga Petru), diploma de gradul III şi premiu bănesc în sumă de 700 lei.

* Se menţionează colectivul detaşamentului de recoltare-transportare cu diplomă de onoare şi premiu bănesc în sumă de 300 lei:

– GȚ ”Pobeda” conducător Tagadiuc Petru care a obținut 42,6 cnt/ha de pe 304 ha

– SRL ”Soragrovis”, conducător Ivanov Vladimir care obținut 40,6 cnt/ha de pe 277 ha

– SRL ”Agroselect Vădeni” conducător Sochirca Haralambie care obținut cîte 30,8 cnt/ha de pe 232 ha

– GȚ ”Marciuc Valentina” conducător Marciuc Valentina a obținut cîte 39,7 cnt/ha de pe 365 ha

– SRL ”Agraria” conducător Bostan Iurie care a obținut cîte 42 cnt/ha de pe 200 ha

– SRL ”Diamax Agro” conducător Coțaga Ion care a obținut cîte 42,7 cnt/ha de pe 225 ha

– CP ”Agro PSC” conducător Sapojnic Anatol care a obținut cîte 43,3 cnt/ha de pe 327 ha

– SRL ”Rai Agro Prim” conducător Gaidei Mihail care a obținut cîte 39,5 cnt/ha de pe 209 ha

– GȚ ”Cobîlaș Silvia” conducător Cobîlaș Silvia care a obținut cîte 36,5 cnt/ha de 209 ha

– SRL ”Agro Palii” conducător Palii Ion care a obținut cîte 31,7cnt/ de pe 258 ha

V grupă – Gospodăriile agricole cu suprafaţa de recoltare de la 100 pînă la 200 ha

Locul I – CP ”CVA Virocagro” (conducător Andriuță Constantin), diploma de gradul I şi premiu bănesc în sumă de 600 lei

Locul II – SRL ”Alvire Sor” (conducător Mînzat Vitalie), diploma de gradul II şi premiu bănesc în sumă de 500 lei

Locul III – GȚ ”Avornicița Marin” (conducător Avornicița Marin), diploma de gradul III şi premiu bănesc în sumă de 400 lei.

* Se menţionează colectivul detaşamentului de recoltare-transportare cu diplomă de onoare şi premiu bănesc în sumă de 200 lei:

– SRL ”Cobgeancasor” conducător Eremița Vladmir care a obținut cîte 28,5 cnt/ha de pe 132 ha

Pentru echipajele combinelor

Între combinele de marca SC-5 “NIVA”

Locul I – Se premiază echipajul condus de combainerul Maistru Mihail din GȚ ”Bacalîm Vitalie” care a treierat cu combina SC-5 “NIVA” – 841 tone de cereale şi se acordă diplomă de gradul I şi premiu bănesc de 300 lei.

Locul II – Se premiază echipajul condus de combainerul Rotari Ion din GȚ ”Bacalîm Vitalie” care a treierat cu combina SC-5 “NIVA” – 781 tone de cereale şi se acordă diplomă de gradul II şi premiu bănesc de 250 lei.

Locul III – Se premiază echipajul condus de combainerul Rotari Iurii din SRL ”Tehrubsor” care a treierat cu combina SC-5 “NIVA” – 688 tone de cereale şi se acordă diplomă de gradul III şi premiu bănesc de 200 lei.

Între combinele de marca DON, SAMPO, CLASS şi alte mărci străine

Locul I – Se premiază echipajul condus de combainerul Borozan Petru din SRL „Prietena Agro” care a treierat cu combina Class Tucano – 2811 tone de cereale şi se acordă diplomă de gradul I şi premiu bănesc de 300 lei.

Locul II – Se premiază echipajul condus de combainerul Furdui Vitalie din SRL „Prietenia Agro” care a treierat cu combina Class Tucano – 2521 tone de cereale şi se acordă diplomă de gradul II şi premiu bănesc de 250 lei.

Locul III – Se premiază echipajul condus de combainerul Ostapciuc Viorel din SRL ”Silvitrans” care a treierat cu combina Clas Tucano – 1714 tone de cereale şi se acordă diplomă de gradul III şi premiu bănesc de 200 lei.

Se menţionează echipajele care au treierat peste 1000 tone de cereale cu combine de marcă străină se premiază cu diplomă şi premiu bănesc în sumă de 150 lei :

– Ursu Igor din SRL ”Scripta Prim” a treierat cu combina Ne Holand  –  1534 tone

– Costache Ion din SRL ”Tehrubsor” a treierat cu combina John Deere – 1513,8 tone

– Șerepitco Andrei din SRL ”Crister Agro” a treierat cu combina Sampo – 1350 tone

– Moruz Veaceslav din SRL ”AMG Kernel” a treiert cu combina – 1290 tone

– Vetreniuc Andrei din GȚ ”Pobeda” a treierat cu combina Class – 1282 tone

– Sîrghi Marcel din SRL ”AMG Kernel” a treierat cu combina KAISE  – 1230 tone

– Platon Vasilii din SRL ”Oclanda Agro” a treierat cucombina DON – 1135 tone

– Zubco Vladimir din SRL ”AMG Kernel” a treierat cu combina SAMPO -1050 tone

– Sochirca Iurie din SRL ”Visagromag” a treierat cu combina John Deere -1039 tone

– Ivanov Valerii din SRL ”Soragrovis” a treierat cu combina CASE – 1000 tone

 La transportarea cerealelor cu automobilele Camaz, Maz, maşini grele de marcă străină şi tractoarele T-150, K-700

Locul I – Se premiază Gulica Aurel din SRL „Prietenia Agro” care a transportat de pe cîmp la depozit cu automobilul Camaz – 1817 tone de cereale şi se acordă diplomă de gradul I şi premiu bănesc de 300 lei.

Locul II – Se premiază Chiroșca Petru din SRL ”Tehrubsor”care a transportat de pe cîmp la depozit cu automobilul CAMAZ – 1720 tone de cereale şi se acordă diplomă de gradul II şi premiu bănesc de 250 lei.

Locul III – Se premiază Pascari Valerii din SRL ”AMG Kernel” care a transportat de pe cîmp la depozit cu automobilul CAMAZ – 1350 tone de cereale şi se acordă diplomă de gradul III şi premiu bănesc de 200 lei.

*  La transportarea cerealelor cu automobilele Gaz, Zil, şi tractoarele MTZ, IuMZ

Locul I – Se premiază Moscalu Andrei din SRL „Visagromag” care a transportat de pe cîmp la depozit 1039 tone de cereale şi se acordă diplomă de gradul I şi premiu bănesc de 300 lei.

Locul II – Se premiază Mihailov Andrian din SRL „Scripta Prim” care a transportat de pe cîmp la depozit 980 tone de cereale şi se acordă diplomă de gradul II şi premiu bănesc de 250 lei.

Locul III – Se premiază Levco Vasile din SRL „Prietenia Agro” care a transportat de pe cîmp la depozit 951 tone de cereale şi se acordă diplomă de gradul III un premiu bănesc de 200 lei.

Se menţionează şoferii şi tractoriştii care au transportat peste 650 tone cu diplome de onoare şi premii băneşti în sumă de 150 lei:

– Dolghi Mihail din SRL ”Soragrovis” a transportat cu automobilul GAZ 53 –  800 tone

– Straliuc Ghenadie din CAP ”A.Gusacinschi” a transportat cu automobilul ZIL – 800 tone

– Bostan Constantin din SRL ”Agraria” a transportat cu automobilul GAZ – 840 tone

– Tașnic Mihail din SRL ”Agro PSC” a transportat cu automobilul ZIL-130  – 802 tone

– Trocinel Dumitru din SRL ”Tehrubsor” a transportat cu automobilul ZIL – 860 tone.

– Selenciuc Anatolie din SRL ”Agroselect Vădeni” a transportat cu automobilul CAMAZ – 715,6 tone.

– Vacari Serghei din SRL ”Oclanda Agro” a transportat cu tractorul MTZ-82 – 693 tone

– Țeilic Iurie din SRL ”Prietenia Agro” a trransportat cu tractorul MTZ-82 –  653 tone

PUBLICITATE

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Vă rugăm să introduceți numele dvs.

*

code