Ședința Comisiei privind implementarea la nivel local a Mecanismului interinstituțional de referire pentru (re)integrarea cetățenilor Republicii Moldova reîntorși de peste hotare

0
121

Astăzi, 20 iulie 2022, ora 10.00 în sala de protocol a Consiliului raional Soroca, Vicepreședintele raionului dna Svetlana Paunescu a desfășurat ședința Comisiei privind implementarea la nivel local a Mecanismului interinstituțional de referire pentru (re)integrarea cetățenilor Republicii Moldova reîntorși de peste hotare.

Pe ordinea de zi au fost puse în discuție următoarele întrebări:

1. Raportul Direcției Asistență Socială și Protecție a Familiei privind acțiunile întreprinse pe parcursul semestrului I al anului 2022, privind (re)integrarea cetățenilor Republicii Moldova reîntorși de peste hotare în raionul Soroca.

Raportor: Nicuța Vladimir, șef Direcția Asistență Ssocială și Protecție a Familiei

2. Raportul Direcției Învățămînt privind acțiunile întreprinse pe parcursul semestrului I al anului 2022, privind (re)integrarea cetățenilor Republicii Moldova reîntorși de peste hotare în raionul Soroca.

Raportor: Mușenco Angela, șef Direcția Învățământ

3. Raportul Direcției Ocuparea Forței de Muncă privind acțiunile întreprinse pe parcursul semestrului I al anului 2022, privind (re)integrarea cetățenilor Republicii Moldova reîntorși de peste hotare în raionul Soroca.

Raportor: Mînăscurtă Marina, șef Direcția Ocuparea Forței de Muncă

4. Raportul Agenției teritoriale Nord a Companiei Naționale de Asigurări Sociale în Medicină privind acțiunile întreprinse pe parcursul semestrului I al anului 2022, privind (re)integrarea cetățenilor Republicii Moldova reîntorși de peste hotare în raionul Soroca.

Raportor: Ella Ursu, specialist-coordonator Agenția Teritorială Nord a CNAM

5. Raportul Secției Economie din cadrul Aparatului Președintelui raionului Soroca privind acțiunile întreprinse pe parcursul semestrului I al anului 2022, privind (re)integrarea cetățenilor Republicii Moldova reîntorși de peste hotare în raionul Soroca.

Raportor: Leahu Angela, șef Secția Economie

6. Raportul IMSP Centrul de Sănătate Soroca privind acțiunile întreprinse pe parcursul semestrului I al anului 2022, privind (re)integrarea cetățenilor Republicii Moldova reîntorși de peste hotare în raionul Soroca.

Raportor: Ciobanu Liudmila, șef IMSP Centrul de Sănătate Soroca

7. Întrebări/ Discuții/Concluzii/ Recomandări

PUBLICITATE