Pentru al doilea an consecutiv, în Republica Moldova au avut loc alegeri simultane în cadrul Consiliilor Școlare ale Elevilor. În 21 de instituții din raionul Soroca, la data de 10 octombrie, au avut loc alegerile pentru funcția de președinte al Consiliului Școlar al Elevilor. Din 31 de Consilii Școlare de Elevi, 21 de instituții și-au ales noul Președinte pentru a reprezenta vocea elevilor, care îi vor reprezenta în relația cu administrația școlară pe parcursul următorilor doi ani.
Ministerul Educației și Cercetării, în parteneriat cu Agenția Națională pentru Tineret, susține platformele de reprezentare a elevilor printr-un program de asistență, care promovează cetățenia activă și spiritul civic.
























