Astăzi, 12 august 2025, a fost convocată ședința Comisiei pentru Drepturile Omului, prezidată de către Președintele raionului Soroca, dl Veaceslav Rusnac.
Pe ordinea de zi au fost incluse următoarele întrebări:
1. Raportul de activitate a Inspectoratului de Poliție Soroca cu privire la acțiunile întreprinse și realizările obținute în domeniul drepturilor omului, pe parcursul semestrului I al anului 2025.
2. Raportul de activitate al Structurii Teritoriale de Asistență Socială Soroca cu privire la acțiunile întreprinse și realizările obținute în domeniul drepturilor omului, pe parcursul semestrului I al anului 2025.
3. Raportul de activitate a IMSP Spitalul Raional Soroca acțiunile întreprinse și realizările obținute în domeniul drepturilor omului, pe parcursul semestrului I al anului 2025.
4. Raportul de activitate a Primăriei municipiului Soroca acțiunile întreprinse și realizările obținute în domeniul drepturilor omului, pe parcursul semestrului I al anului 2025.
5. Raportul de activitate a Direcției Învățământ Soroca cu privire la acțiunile întreprinse și realizările obținute în domeniul drepturilor omului, pe parcursul semestrului I al anului 2025.
6. Diverse.
La final, Președintele raionului, Veaceslav Rusnac, a subliniat despre necesitatea conlucrării întru îndeplinirea măsurilor pentru asigurarea respectării drepturilor omului în raionul Soroca.
Toate subiectele de pe ordinea de zi au fost examinate în modul stabilit de legislația în vigoare și au fost adoptate deciziile corespunzătoare.





















