Astăzi, 22 mai, în incinta Palatului de Cultură, Consiliul raional Soroca a desfășurat cea de-a IV-a ediție a Galei Premiilor în domeniul Culturii. Aici, colega noastră, jurnalista Ziarului Nostru, Nina Neculce a obținut premiul în domeniul promovării culturii în mass-media. În cadrul Galei Premiilior, președintele raionului Soroca, Veaceslav Rusnac, a adresat un mesaj de felicitare premianților. 13 personalităţi din municipiul şi raionul Soroca au fost premiate la diverse categorii.
Premiul în domeniul artei teatrale a fost înmânat doamnei Olga Sugailo, scenograf la teatrul dramatic din s. Cosăuţi.
Cu Premiul în domeniul artelor plastice a fost decernat pictorului Eugeniu Gorpin.
Ansamblul de dansuri populare ,,Soroceanca” a obținut Premiul în domeniul coregrafiei.
Premiul în domeniul biblioteconomiei şi bibliografiei a fost înmânat bibliotecarei de la biblioteca publică Vădeni, Galina Negoiţă.
Premiul în domeniul muzicii a fost conferit interpretei de muzică populară Tamara Coşciug, profesorului de instrumente aerofone a Şcolii de Arte ,,E. Coca”, Vladimir Zagaevschii, conducătorui artistic al Corului ,,Divinitate”, Ion Rotari și interpretului de muzică uşoară, Igor Ianachi.
Aurelia Usatiuc, directoarea muzeului de Istorie şi Etnografie din s. Cosăuţi a obținut Premiul în domeniul conservării patrimoniului cultural şi al muzeografiei.
Cu Premiul în domeniul patrimoniului cultural imaterial a fost decernată Lidia Panici, conducător artistic al ansamblului folcloric ,,La Izvoare” s. Vărăncău.
Premiul în domeniul culturii organizaţionale a fost oferit Tamarei Şevciuc, conducător artistic și prezentatoare la Palatul de Cultură Soroca. Premiul în domeniul proiectelor investiţionale a fost acordat șefului Secţiei Cultură şi Turism Soroca, Grigore Bucătaru.




















