Inspectorii de mediu din Soroca au efectuat o serie de verificări în terenurile fondului de vânătoare ale primăriilor Stoicani, Vărăncău și Vasilcău, în cadrul cărora au depistat activități ilegale de pescuit în fluviul Nistru și nerespectarea regulilor de gospodărire și protecție a apelor.
Echipa de inspectori a verificat vânători care se aflau la o vânătoare autorizată de porumbei în aceste terenuri de vânătoare, nu au fost identificate încălcări ale legislației de mediu în acest context.
Cu toate acestea, în timpul operațiunii de control, inspectori au depistat o persoană care efectua pescuit ilicit în fluviul Nistru, fără a deține permisul de pescuit corespunzător. Aceasta a fost sancționat în conformitate cu prevederile Codului Contravențional al Republicii Moldova, articolul 114, alineatul (1).
A fost constatat și un caz de nerespectare a regulilor de gospodărire și protecție a apelor, pentru care a fost întocmit un alt proces-verbal conform articolului 111 din același cod.





















