În legătură cu faptul că, se atestă tendințe de agravare a procesului epidemic a infecției cu COVID_19 în Republica Moldova, creșterea numărului de formelor grave ale bolii, au fost intensificate măsurile de monitorizare și verificare a respectării prevederilor hotărârii Comisiei naționale de sănătate publică.
In context, polițiștii, pe lângă activitatea de bază pe care o au, vor activa în continuare la capacitate maximă, inclusiv și în zilele de week-end și vor monitoriza respectarea măsurilor impuse prin deciziile CNESP, realizând acțiuni de prevenire prin informare și verificare, în comun cu alte autorități responsabile și vor interveni cu fermitate în toate situațiile în care legea este încălcată.
Sănătatea și siguranța cetățenilor sunt prioritare tuturor instituțiilor cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, iar controalele pe care le facem au ca obiectiv protejarea sănătății oamenilor.
Astfel, polițiștii vor patrula în adiacentul piețelor comerciale în locurile de acces public, zone de agrement, stații și autogări și vor interveni solicitând cetățenilor să respecte măsurile de protecție, iar șoferilor de transport public să limiteze numărul de persoane.
De asemenea, se va supraveghea activitatea agenților economici și se va interveni cu aplicarea amenzilor în cazul de nerespectare a măsurilor de restricție.
Numai respectarea cu strictețe a regulilor de protecție stabilite prin lege ne vor ajuta să trecem cu bine peste această perioadă dificilă.
Reiterăm, comportamentul responsabil este singurul în măsură să contribuie în mod eficient la prevenirea răspândirii virusului.
Facem apel către cetăţeni să nu se expună la riscuri, să păstreze distanțarea fizică, să poarte masca de protecție în toate spațiile publice, pentru limitarea riscului de a ne infecta, care va fi urmat de riscul foarte ridicat de a transmite şi apropiaţilor această afecţiune.
Protejați-vă apropiații, nu-i expuneți!






















