O seară de teatru la Cosăuți

0
147

Duminică seara, la început de mai, în sat, se poate face și altceva decât a privi televizorul, a merge în ospeție sau a „arde” niște frigărui cu prietenii. Se poate merge la Casa de Cultură, de exemplu, pentru a urmări două reprize de teatru oferite de două colective diferite. Anume așa s-a întâmplat în duminca de 3 mai, atunci când cosăuțenii și-au amintit că știu să aprecieze frumosul și arta teatrală, nu doar arta prelucrării pietrii.

Spectatorii, veniți în sala Casei de Cultură din Cosăuți, au urmărit, mai întâi, o repriză pusă în scenă de ai săi – Teatrul Dramatic Cosăuți, condus de dl. Constantin Ciumac, în urma căreia au înțeles cum se dă, corect, la teasc, pentru că, na, trăim în Moldova. Dar, mai important, au înțeles că viața le poate întoarce întortocheat pe toate.

A urmat Teatrul Dramatic „Prometeu”, de la Palatul de Cultură Soroca, condus de dl. Iurie Babii, cel care, la finalul spectacolului, a mulțumit publicului pentru prezență, dar și autorităților pentru apreciere (Primăria Cosăuți a menționat conducătorii ambelor teatre cu diplome). De asemenea, dl. Babii a subliniat că pe scenă s-au aflat și studenții săi de la Colegiul de Arte „Nicolae Botgros” din Soroca, el îndrumând tinerii din Cosăuți, absolvenții clasei a 9-a, să-și continue studiile la instituția de învățământ respectivă.

Cât privește morala piesei pusă în scenă de colectivul dramatic „Prometeu”, înainte de a îngropa pe cineva, e bine să te convingi, sută la sută, că șeful este, cu adevărat, răposat, și că nu trage cu urechea despre ce vorbesc angajații după așa zisul deces. A fost distractiv…

PUBLICITATE