Noua metodologie de finanțare a grădinițelor din țară, aprobată de Guvern

0
74

Începând cu anul 2026, toate grădinițele din țară vor activa în baza unei Metodologii  noi de finanțare. Decizia a fost aprobată, astăzi, în ședința de Guvern. Documentul prevede o formulă clară de alocare a resurselor financiare, adaptată la nevoile instituțiilor de învățământ preșcolar.

Formula are scopul să asigure o corelare mai bună între finanțarea alocată de stat și nevoile reale ale fiecărei grădinițe, ținând cont de factori care influențează costurile, precum prezența copiilor cu cerințe educaționale speciale sau cu dizabilități.  

„Este o formulă complexă, concepută pentru a răspunde mai bine nevoilor instituțiilor de educație preșcolară din întreaga țară, luând în considerare numărul de copii înscriși, specificul fiecărei instituții și contextul socio-economic al comunităților. Un suport financiar adecvat va permite instituțiilor preșcolare să funcționeze în mod eficient și să asigure copiilor condiții optime de îngrijire și educație”, a spus ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun.

Până a fi aprobată de Guvern, noua formulă de finanțare a grădinițelor a fost pilotată în patru raioane ale țării: Anenii Noi, Cahul, Florești și Nisporeni. Din anul viitor formula va fi aplicată în toate instituțiile de învățământ preșcolar și general care oferă programe de educație timpurie, aflate în subordinea autorităților locale.

O analiză efectuată de MEC în perioada octombrie 2023 – februarie 2024 a arătat că există diferențe mari în cheltuielile per copil între grădinițe, ceea ce reflectă inegalități în distribuția resurselor financiare. Totodată, mai multe instituții  sunt subfinanțate în comparație cu necesitățile reale. 

PUBLICITATE