Joc, voie bună, bucate gustoase și oaspeți așteptați, la ziua satului Șeptelici, cu genericul “Satul meu-vatră frumoasă”. Cu prilejul celor 435 de ani a localității, aici au avut loc mai multe evenimente semnificative pentru sat. Programul activităților a început cu Slujba de Sfințire a Troiței de la intrarea în sat.
Autoritățile locale alături de oaspeți au depus flori la monumentul eroilor și au vizitat expozițiile meșterilor populari din raion, dar și mesele pline cu bucate pregătite de gospodinele din sat.
Alături de primarul localității și comunitatea din Șeptelici în această zi a fost și Maria Tomescu, primarul comunei Baia, Județul Suceava, împreună cu o delegație din comuna Baia, România, localitate cu care satul Șeptelici acum o lună a semnat un acord de înfrățire, la inițiativa Rotary Club Fălticeni și Rotary Club Soroca.
Alături de meșterii populari și gospodinele din sat, cu expoziții au participat la eveniment și agenții economici din sat, care și-au expus rodul muncii din acest an.
La sărbătoare primarul, Victoria Andriuță, a oferit diplome în semn de recunoștință acelor oameni din sat care contribuie la dezvoltarea și promovarea localității.
Cei prezenți s-au bucurat de un program artistic prezentat de copiii de la Grădinița “Albinuța” și elevii gimnaziului din localitate.
În aceeași zi a avut loc și sfințirea Sistemului de aprovizionare cu apă potabilă. Cu o lungime de peste 20 de kilometri, lucrările căruia au costat aproximativ 10 milioane de lei. Banii au fost oferiți de către Guvernul Republicii Moldova administrației locale prin Programul Național „Satul european”. Demararea proiectului a avut loc în luna februarie, iar lucrările se preconizează a fi finisate pînă la finele acestei luni.
Președintele raionului Soroca, Veaceslav Rusnac și deputata Aliona Pilipețchi, prezenți la sărbătoare, au apreciat nivelul de pregătire și implicare a comunității la astfel de evenimente.
Oamenii din localitate spun că la Șeptelici se realizează lucruri frumoase, fapt pentru care sunt recunoscători administrației locale.
Un moment de suflet pentru fiecare sătean a fost și lansarea imnului localității. Scris pe versurile lui Petre Popa, imnul a fost interpretat de Tatiana și Anatol Rudei, care este și autorul melodiei.
De la sărbătoarea satului nu a lipsit tradiționala trântă, mămăligă cu friptură și hora satului. Voia bună a fost întregită de interpreta de muzică populară și ușoară Nătălița Olaru.









































