Spaniolii sunt aproape de refugiații din Ucraina stabiliți în Moldova. Circa 48 de tone de ajutor umanitar, au ajuns în această dimineață în țară și urmează să fie distribuite către centrele sociale din Chișinău, Cahul, Soroca, Drochia, Florești și Ocnița, dar și altele care au adăpostit refugiați. Acumularea ajutoarelor dar și transportarea acestora este organizată de Rotary E-Club of Moldova International, Republic of Moldova în colaborare cu JEUNE – Young Entrepreneurs of the European Union.
Luminița Gavriluța, presedinte fondator Rotary E- Club Moldova International.
”În vremurile cele mai întunecate se văd oamenii cei mai luminoși. Din primele zile ale conflictului militar din Ucraina echipa Rotary E-Club of Moldova International, Republic of Moldova s-a mobilizat pentru a susține refugiații din țara vecină. La eforturile noastre s-a alăturat cu mult entuziasm JEUNE – Young Entrepreneurs of the European Union, care au colectat ajutoare umanitare în Spania și astăzi sunt deja în Republica Moldova.
Alexandrina Robu Cepoi, vice-președinte JEUNE.
” Avem colectate de la populația din Spania, 48 tone de mâncare, produse de igienă, produse pentru copii, pături, saci de dormit, care vor fi distribuite conform necesităților de acomodare și ajutor pentru refugiați. Suntem alături de cei mai triști ca noi, în această perioadă complicată.”
Sergiu Pădure,membru Rotary E- Club Moldova International.
”Sunt nespus de fericit pentru faptul că pot contribui și ajuta oamenii din Ucraina, în aceste momente dificile. Am participat la tot procesul de încărcare a ajutoarelor umanitare în Spania. Ziua mea de naștere ma prins în tot acest proces. Faptul că pot ajuta și eu cumva, este cel mai de preț cadou pentru mine.” Potrivit Luminiței Gavriluța, presedintele fondator Rotary E- Club Moldova International , urmează încă multe activități de susținere și de mobilizare pentru a face lumea mai frumoasă și mai bună. La fel, Gariluța a mulțumit partenerilor pentru susținere și ajutor.































