La ora 21:00 s-au închis secțiile de votare. Acum urmează ca funcționarii electorali să numere voturile și să facă totalurile. În cele 41 de localităţi din raionul Soroca au fost deschise 52 de sectii de votare, dintre acestea 13 in municipiu. Din alegatorii incluși în liste, și-au exprimat dreptul la vot circa 38.000, ceea ce constituie aproape 48 %.
Oamenii spun că au ieșit astăzi la vot pentru că își doresc un trai mai bun la ei în țară. Ca la fiecare alegeri persoanele în etate s-au prezentat într-o proporție mult mai mare la vot decât tinerii,
Potrivit datelor CEC, din numărul total de alegători peste 33% sunt persoane cu vârsta între 56-70 ani.
Aproape 27 % constituie numărul alegătorilor cu vîrstă între 41 și 55 ani.
Circa 22 % sunt alegători cu vîrstă între 26 și 40 ani.
Persoanele cu vârstă de peste 71 de ani constituie 11%.
Iar tinerii cu drept de vot pînă la vârsta de 25 de ani au participat aproape 7 % din numărul total de alăgători din raionul Soroca.
În total, în țară la alegerile parlamentare din 24 februarie au participat puțin peste 49 % din alegători.