Programul activităților Festivalului Internațional de Muzică “Mărțișor 2019”

0
165

                                                           PROGRAMUL

de evoluare a formaţiilor  artistice „model” din cadrul Secţiei Cultură şi Turism Soroca în  cadrul   celei de-a 53 ediţie a Festivalului „Mărţişor-2019

  1. Ansamblul folcloric „Frunze de dor” din s. Pîrliţa:

3 martie , 14.00  – program  artistic în cadrul şezătorii  folclorice în s. Vanţina

7 martie ,14.00  –  evoluarea în s. Vanţina

 

  1. Ansamblul folcloric „Floare de noroc” din s. Voloviţa:

1 martie, 9.00 -10.00 – evoluarea  ansamblului ( grupul de copii „Lăstăreii”în instituţiile

bugetare din teritoriu;

     6 martie, 14.00,  – program artistic în teritiriu (biblioteca comunală), s. Voloviţa

    7 martie, 14.00    – program artistic  în s. Ocolina

 

  1. Ansamblul folcloric „ La izvoare” din s. Vărăncău:

     5 martie,15.00   – evoluarea în s. Sl. Cremene

     7 martie, 17.00  -evoluarea în s. Nimereuca

8 martie ,18.00   –  evoluarea în  teritoriu

  10 martie,15.00    – evoluarea  în s. Tîrgul Vertiujeni, r-nul Floreşti

 

  1. Ansamblul folcloric „Ţărăncuţa” din s. Rubleniţa:

    3 martie,14.00   – evoluarea în s. Bădiceni

    8 martie, 14.00  –  evoluarea în s. Rubleniţa

10 martie , 14.00 –  evoluarea în s. Iorjniţa

 

  1. Ansambluul folcloric „Ţărăncuţa” din s. Parcani:

   9 martie,14.00   –  evoluarea în s. Parcani

     10 martie, 14.00  – evoluarea în s. Voloave

 

  1. Ansamblul folcloric „Stejarul” din s. Dubna:

    3 martie ,17.00  – evoluarea în s. Ciripcău

    7 martie,17.00   – evoluarea în  s. Stoicani

8 martie,12.00    – evoluarea în s. Dubna

 

  1. Ansamblul folcloric „Rostăriţa” din s. Bădiceni:

3 martie, 14.00  – evoluarea în  teritoriu

     8 martie, 12.00  – evoluarea în  s. Rubleniţa

 

  1. Ansamblul folcloric „Băciţele” din s. Căinarii –Vechi:

3 martie,14.00   – evoluarea în s. Vădeni

6 martie, 11.00  – evoluarea în s. Floriceni

7 martie,17.00    – program artistic în teritoriu, evoluarea interpretului de muzică uşoară

Ian Raiburg

     9 martie, 14.00  – program artistic în or. Ialoveni;

 

  1. Ansamblul folcloric „Ţărăncuţa” din s. Vădeni:

3 martie, 14.00  – evoluarea în teritoriu

7 martie, 17.00  – evoluarea în s. Căinarii Vechi

 

  1. Ansamblul folcloric „Busuioc” din s. Şolcani:

      8 martie,12.00   – evoluarea în s. Cureşniţa –Nouă

8 martie,16.00   – program artistic în teritoriu cu participarea ansamblului vocal din s. Băxani

  1. Ansamblul folcloric „Colinda”, Palatul de Cultură:

1 martie, 14.00  – Program  folcloric în cadrul  deschiderii  Festivalului internaţional „Mărţişor

Palatul de Cultură;

 5 martie,14.00   – Program folcloric prezentat la Centrul de Documentare şi Informare „Mihai

                                 Sadoveanu”, mun. Soroca;

 

  1. Casa de Cultură Cosăuţi:

8 martie, 17.00  – program literar- muzical, distractiv  prilejuit de festivalul „Mărţişor” cu participarea colectivelor „model” „Vocile Nistrene”,”Ion Madonici”, „Haz de necaz” şi a

formaţiilor  artistice din cadrul Şcolii de muzică.

 

  1.  Casa de cultură din s. Stoicani:

       7 martie, 17.00  –  Serată  tematică „Mama – nume veşnic viu cu pariciparea colectivelor artistice  din teritoriu  şi  a ansamblului  folcloric „Stejarul” din s. Dubna

 

Notă: Astfel de activităţi artistice  în cadrul Festivalului „Mărţişor” -2018  vor avea loc în              majoritatea instituţiilor de cultură din raion.

 

PUBLICITATE

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Vă rugăm să introduceți numele dvs.

*

code